Ekibimiz

Şaziye ÇAKIROĞLU

Şaziye ÇAKIROĞLU M.A.

CCC-SLP Konuşma Dil ve Yutkunma Bozuklukları Uzmanı

Şaziye Çakıroğlu, 1984 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, 1988 yılında Kanada'da Simon Fraser Üniversitesi'nde (SFU) Dilbilimi yüksek lisans ve 1991 yılında University of California Santa Barbara'da (UCSB) Konuşma ve İşitme Bilimleri bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlamış ve “Konuşma ve Dil Bozuklukları Alanında Klinik Yeterlik Belgesi”ni (CCC-SLP) almıştır. 1991 yılında California eyaleti Sağlık Bakanlığı'nın sınavlarını başararak çalışma belgesini almış ve aynı yıl California'da konuşma uzmanı olarak çalışmaya başlamıştır.

Eğitimi ve çalışması sırasında California eyaletinde çeşitli kentlerde dil ve yutkunma sorunları seminerlerine katılmış, eğitimi sırasında klinik saatlerine ek olarak UCSB yaz ayları kekemelik programında asistan olarak görev almıştır. Videofloroskopi ile yutkunma sorununu tanılama ve tedavi süreçlerini yönetmiştir. Santa Barbara, Santa Maria, Santa Cruz, San Francisco, Santa Rosa gibi kentlerde çeşitli klinik, hastane, rehabilitasyon merkezleri ve bakımevlerinde konuşma, dil ve yutkunma bozuklukları hastaları ile çalışmıştır.

2007 yılında Türkiye'ye dönerek İzmir'de Ege Üniversitesi Fizik Terapi ve Rehabitilasyon bölümünde dil, konuşma ve yutkunma bozukluğu olan hastalarla çalışmıştır. Esnek optik lifli içbakı (flexible/fiberoptic endoscopy) ile yutkunma güçlüğü tanı laboratuvarında bilgisayarlı tanılama oturumlarına katılmış ve hastaların tedavisini yönetmiş, iyileştirme ve hasta izleme sürecinde etkin olmuştur.

Amerikan Konuşma ve İşitme Derneği (ASHA) üyesi olan Şaziye şu anda İstanbul'da Günışığı Çocuk Merkezi'nde Konuşma ve Dil Uzmanı olarak çalışmaktadır.

İlgi Alanları

  • Söyleyiş bozuklukları (belli sesleri çıkaramama sorunu)
  • Sesdizimi işlemleri bozukluğu (duraklaştırma, önleştirme, indirgeme)
  • Akıcılık sorunu (kekemelik, hızlı-bozuk konuşma)
  • Algılama, bellek, dikkat toplama, düşünme ve usavurma sorunları
  • İnme vb sonucu söyleyiş yitimi (afazi), kas eşgüdüm bozukluğu (apraksi), adlandırma sorunu (nesneleri adlandırma ve sınıflandırma gibi) ve yutkunma güçlüğü
  • Çocuklarda ve yaşlılarda yutkunma güçlüğü