Ekibimiz

Melis Zorluuysal

Melis ZORLUUYSAL M.A.

Klinik Psikolog

Melis Zorluuysal, 2004 yılında ABD'de, University of Maryland, Baltimore County (UMBC) Psikoloji Bölümü'nde lisans eğitimini tamamlamıştır. Bunun yanında Gelişim Psikolojisi alanında yoğunlaştığını gösteren bir belge almıştır. 2009 yılında İstanbul Bilgi Üniversite'sinde başlamış olduğu Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programından, 2012 yılında "DIR/ Floortime™, Duyu Bütünlemesi ve Dans Terapisi İlkelerinin Yardımıyla, Otizimi olan Çocukların Annelerine Hazırlanmış Duygusal Destek Programı: Otizimle Ele Ele Destek Programı (OEE-DP)" isimli bir proje üreterek mezun olmuştur. Projenin oluşturulma süresince annelerin ve babaların çocuklarıyla yaşadığı duygusal süreçleri ve zorluklarını inceleyip, ebeveynlerin çocuklarıyla arasındaki ilişkiyi güçlendirecek, hem de ebeveynlerin kendi yaşadığı zorluklara yardımcı olabilecek teknikleri içeren uygulamalı bir program üretmiştir.

2003-2004 yılları arasında stajını, ABD.'nin Maryland Eyaletinde, Community Services for Autistic Adults and Children merkezine bağlı olarak yüksek işlevsel otizmi olan bir çocuğun sosyal gelişimine, çocuğun ev ve okul ortamında katkıda bulunarak tamamladı.Aynı yıllarda, UMBC Psikoloji Bölümü profesörlerinden, Dr. Cindy Schaeffer'ın, Multi-Sistemik Terapisinin suç işlemiş çocuklar üstünde olan etkilerinin incelediği araştırmasında araştırma asistanlığı yaptı. Buna ek olarak John Hopkins Üniversitesi, Bay View Sağlık Merkezinde araştırmaya katılan gönüllülerle mülakatlar yaptı.

2004 yılında Türkiye'ye dönüş yaptıktan sonra 1 ay boyunca Tohum Otizm Vakfı'nda Psikolog olarak çalıştı. Ardından 2004-2006 yıllarında psikolog olarak, İstanbul Zihinsel Engelliler Vakfı'nda bireysel ve grup özel eğitimi uyguladı. Buna ek olarak aileleri psikolojik açıdan destekleyen çalışmalar yaptı. 2006-2009 yılları arasında Internation Small Hands Academy (Küçük Eller Çocuk Evi)'de iki yaş grubuna İngilizce Öğretmenliği ve okulun sorumlu müdürlüğünü yaptı.

Yüksek Lisansını 2012 yılında tamamlamıştır. Bu eğitimi sırasında araştırma görevliliği yaptı. Buna ek olarak klinik stajının bir kısmını Bilgi Üniversitesi'nin Psikolojik Danışmanlık Birimi'nde stajyer klinik psikolog olarak bireysel seanslar uygulayarak tamamlamıştır. Klinik stajının bir kısmını da Günışığı Çocuk Merkezi'nde tamamlamıştır. Bu süreç içerisinde Minik Adımlar Projesi adı altında SHÇEK Bahçelievler Şeyh-Zayed Çocuk Yuvası 0-2 Yaş Bebek Evi'nde çalışan bakıcı annelere verilen 12 haftalık eğitim ve süpervizyon programında gönüllü olarak yardımcı liderlik yaptı. Eylül 2011'de katıldığı Günışığı Çocuk ve Aile Danışmanlık, Değerlendirme ve Eğitim Merkezi'ndeki duygusal ve davranış sorunu olan çocukların katıldığı akran etkileşim oyun grubunda grup liderliği yapmakta olup, grubun eğitim programını DIR/Floortime Modeli yaklaşımından destek alarak yaratmaktadır. Ayrıca ailelere eğitim ve destek vermektedir. Bunun yanı sıra bireysel seanslar yaparak çocuklara duygusal anlamda destek vermektedir. Melis, aynı zamanda, haftanın bir günü duygusal zorluk yaşan yetişkinlere psikodinamik yönelimli psikoterapi uygulamaktadır.

2012 yılında DIR/Floortime Modeli Temel Uygulayıcı eğitimi'ne başlamıştır ve halen devam etmektedir.

Üyesi Olduğu Dernekler:

 • Psi Chi (The National Honor Society of Psychology) (Ulusal Psikoloji Derneği)
 • Türk Psikologlar Derneği

Aldığı Eğitimler:

 • 2005 yılında gelişim geriliği olan çocuklara yönelik "Küçük Adımlar" erken eğitim programını tamamlayarak sertifikasını aldı.
 • 2008 yılında Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Ergen Psikolojisi-Psikoterapisi Mesleğe Hazırlık Programını tamamladı
 • 2011 yılında Tavistock Kliniği ve İstanbul Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi işbirliği ile yürütülen Bebek Gözlemi eğitimine başlamıştır ve halen devam etmektedir.
 • 2011 yılında DIR öğretim üyelerinden Rosemary White, OTR/L tarafından özel ve yoğunlaştırılmış DIR eğitimine katılmıştır.
 • 2012 yılında DIR/Floortime Modeli Temel Uygulayıcı eğitimi'ne başlamıştır ve halen devam etmektedir.

Katıldığı Seminerler

 • 9. Çocuk Psikanalizi Günleri: "Ekran Yüzler" (İstanbul)
 • Psikanalitik Bakışlar 5: "Baba İşlevi" (İstanbul)
 • Hareketin İyileştirici Gücü: Dans ve Hareket Terapisi Semineri (Marcia Plevin, İstanbul)
 • Ebeveyn-Çocuk Grupları Yöntem Uygulama (Inge Pretorious-Çocuk Ergen Psikanalisti, Anna Freud Center, İstanbul)
 • "Winnicott ve Çocukla Terapötik Görüşme" (Yolanda Gampel İsrail Psikanaliz Derneği Eğitim Analisti, Tel Aviv Üniversitesi Psikoloji Profesörü, İstanbul)
 • Bağlanma Teorisi ve Araştırma Alanında Klinik Uygulamalar Çalıştayı Katılım Sertifikası (Sroufe, A. & Sroufe J. İstanbul)
 • Theraplay Eğitimi Katılım Sertifikası ( D.L. Myrow & S.B. Myrow)
 • Small Hands Dördüncü Uluslararası Kongresi: "Erken Yaşta ve İlköğretimde Nitelikli Eğitim"
 • Small Hands Üçüncü Uluslararası Kongresi "Nitelikli Eğitim Bir Çocuk Hakkıdır"