Ekibimiz

Begüm ENGÜR

Begüm ENGÜR

Çocuk-Ergen Uzman Klinik Psikolog

King’s College London- Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience

Begüm Engür, 1992 yılında İstanbul’da doğdu. 2010 yılında Özel Eyüboğlu Eğitim Kurumu’ndan IBDP (International Baccalaureate Diploma Programı) aracılığıyla çift diploma ile mezun oldu. 2014 yılında İstanbul Bilgi Universitesi Psikoloji Lisans programını, IBDP bursu ile yüksek onur derecesinde tamamladı. Lisans eğitiminin ikinci yılında, University of California Berkeley’de bir dönem psikoloji lisans derecesinde dersler alıp, bilimsel çalışma ve araştırmalara katıldı. Aynı sene içinde, TUBITAK Twin Study araştırma projesinde görev aldı. 2010-2014 yılları arasında, çok sayıda ve çeşitli Çocuk Ergen Aile danışmanlık merkezlerinde ve ruh sağlığı kliniklerinde staj yaptı. 2015 yılında Yale, Johns Hopkins, Edinburgh universitelerinden online eğitimler aldı. 2016 yılında ise, King’s College London-Psychiatry, Psychology & Neuroscience Fakültesi’nde Çocuk-Ergen Ruh Sağlığı Yüksek Lisans derecesini tamamladı.

Yüksek Lisans eğitimi sırasında, K-SADS Diagnostic Assessment Tool for Children & Adolescents uygulayıcı eğitimini tamamladı. Terapi ekolü olarak Çocuk ve Ergenler için BDT (Bilişsel Davranışçı Terapi) eğitimi aldı. Eğitimi sırasında klinik stajını NHS (National Health Service)’e bağlı Conduct, Adoption & Fostering Team’de asistan psikolog olarak tamamlayarak; davranış bozuklukları, duygu-durum bozuklukları, otizm spektrum bozukluğu, kaygı bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu, bağlanma bozuklukları alanlarında uzman doktorlar süpervizyonunda çocuk-ergen danışanlar gördü.

2016 yılından itibaren günümüze kadar alanında çeşitli seminer, konferans, kongrelerde konuşmacı ve moderatör olarak görev aldı. İngiltere’de yayımlanan Olay Gazetesi’nde Çocuk Ergen Klinik Psikoloji ve Ruh Sağlığı alanında köşe yazarlığı yaptı. 2017 yılında çalışmaya başladığı kurumda yetkinlik kazandığı ABA Terapisi’ne (Otizm Spektrum Bozukluğu ve Yaygın Gelişimsel Gerilik alanlarında Uygulamalı Davranış Terapisi) ek olarak, Queen’s University Belfast-RBT (Registered Behaviour Technician) Online Sertifikasyon eğitimini tamamladı. 2018 Mayıs ayına kadar Londra’da Otizm Spektrum Bozukluğu, Hiperaktivite & Dikkat Eksikliği, Öğrenme Güçlüğü, Yaygın Gelişimsel Gerilik alanlarında çocuk-genç danışanlar ile çalıştı. 2018 Ağustos ayından itibaren ise Günışığı Çocuk, Aile Danışmanlık Merkezi’nde Çocuk-Ergen Uzman Psikolog olarak çalışmaktadır. Hali hazırda, farklı uluslararası bilimsel dergilerin (American Journal of Psychiatry&Neuroscience, Journal of Child and Adolescent Psychiatry etc.) editöryal kurul üyeliğini yapmakta; bağlantılı olarak çeşitli uluslarası bilimsel dergilerde makaleleri bulunmaktadır. Türk Psikologlar Derneği üyesidir.

Katıldığı Eğitimler

 • Experimental Play Therapy (Deneyimsel Oyun Terapisi)- Dr. Byron Norton & Nilüfer Devecigil
 • Deneyimsel Oyun Terapisi/Cocukların Metaforik İfadeleri - Dr. Byron Norton & Nilüfer Devecigil
 • Dramsız Disiplin – Dr. Tina Payne Bryson
 • Çocuklarla Çalışırken Somatik Deneyimleme- Dr. Peter Levine, Maggie Kline, Dr. Nickerson
 • Expressive Art Therapy (Sandtray Therapy, Art Therapy, Puppet Therapy, Therapeutic Stories) for Children and Adolescents - Reyhaana Seedat
 • Child Centered Play Therapy- Reyhaana Seedat
 • CBT (Cognitive Behavioral Therapy) in Children & Adolescents- Dr. Nevin Dolek
 • Theraplay Oyun Terapisi – London/UK
 • ABA (Applied Behavior Analysis) Training & Supervision, Beyond Autism London UK
 • Personalized Individual Parent Training (PIPT/Parent-Child Game), King’s College London
 • CBT (Cognitive Behavioral Therapy for Children & Adolescence) Practitioner Training, King’s College London
 • K-SADS-PL Diagnostic Assessment Tool for Children & Adolescence – Training, King’s College London
 • Objective & Projective Psychological Tests for Children & Adolescence- Verified Certificate (Çocuk ve Ergenler için Objektif&Projektif Testler)
 • WISC-R (Wechsler Intelligence Scale for Children)- Practitioner Certification, Çiğdem Bilgen M.A., TPD.
 • SIATT (Social Communication Area Screening Test: 6-24 months) - Practitioner Certification, Nilcan Kuleli Sertgil.